rohová pohovka Push tmavě fialová
Text inzerátu:
rohová pohovka Push tmavě fialová
2metry x3 metry . rohová pohovka.Něco o nábytku...
V tomto článku se zaměříme na druhy nábytku, materiály, provedení v jednotlivých místnostech bytu.
Rozebereme si například zásuvkové prádelníky, postele, noční stolky, šatní skříně, knihovny, psací stoly, vitríny, židle, stoly, lavice, kuchyně, umyvadlové skříňky, gauče, sedačky, vestavěné skříně, obývací stěny, komody, jídelní stoly a židle, koupelnový nábytek a různé doplňky.
Materiály:
Materiály používané pro výrobu nábytku můžeme rozčlenit do několika skupin. Odlišnost je jednak v jejich vzhledu, ale také v ceně.
Lamino (LTD) – z tohoto materiály jsou zhotoveny korpusy skříněk, ale lze z nich vyrobit i zajímavá dvířka kuchyní. Využití je pro veškerý nábytek. Lamino se nedá plošně upravit.
Folie - Folie je nejčastějším materiálem pro výrobu kuchyňských linek. Jedná se o tzv. MDF desku opatřenou povrchovou folií. Předností tohoto materiálu je značná odolnost. Folie lze vyrobit v dřevodekoru, lesklé či jednobarevné. Použití folie: kuchyňská a koupelnová dvířka.
Dýha - Dýhu je dobré si zvolit v případě, že chceme naše dvířka ozvláštnit nevšedním vzhledem exotických dřevin. To se využívá především při tvorbě moderních kuchyní, ale také při realizaci dalšího bytového nábytku – jak na korpusy, tak i dvířka.
Lak - vyznačuje se tím, že se na MDF desku nastříká požadovaná barva. Výhoda tedy spočívá v širokém výběru barev. Povrch nalakovaných dvířek může být buď matný nebo vysokolesklý. Na moderních kuchyních působí vždy velmi luxusně. Lze využít i na koupelnový nábytek.
Masiv - jedná se o klasiku s nadčasovým designem, který se neokouká, a proto je stále v oblibě. K dispozici je spousta dřevin, například bříza, dub, olše, buk, smrk a další. Volba je též v různých tvarech frézování. Nejdostupnějšími typy dřeva jsou borovice a smrk.
Alu - Alu jsou hliníkové rámečky, ve kterých se jako výplň používá nejčastěji sklo. Použití: při výrobě moderně-technických kuchyní. Dá se vytvořit kombinace se všemi výše zmíněnými dvířky.
Thermopal - Jedná se o oblíbený mladý materiál. Je charakteristický svým vysokým leskem v barevných odstínech či dřevodekorech. Dvířka jsou zcela plochá, jako je tomu i u lamina.
Laťovka - je masivní deska, ze které se vyrábí korpusy, ale i dveře bytového nábytku.
1. Nábytek v obývacím pokoji
Dle vlastností můžeme odpočivný nábytek rozčlenit do těchto kategorií:
- Nábytek pevný
- Rozkládací
- Polohovatelný
- S odnímatelným potahem
- S masážním mechanismem
- Kombinovaný s předchozími variantami
Dle konstrukce dělíme obývací nábytek na:
- Lehký – ze dřeva, kovu
- Těžký – celočalouněný
Dle funkce rozdělujeme na:
- Trojpohovka – jedná se o odpočívací sezení pro 3 osoby
- Dvojpohovka – odpočivné sezení pro 2 osoby
- Pohovka – u některých lze polohovat opěrku hlavu či hloubku sedu.
- Rohový gauč
- Rozkládací gauč
- Kombinace předchozích, např. rohový rozkládací gauč s úložným prostorem pro lůžkoviny, nebo otoman (typ bez područek a opěradla), kuchyňské kanape atd.
- Hovorové křeslo – pro jednu osobu s pohodlnou výškou pro sezení, s opěradlem, může být součástí sedací soupravy či zakoupené samostatně, otočné či pevné, polohovatelné.
- Houpací křeslo
- Podnožka je sezení pro jednu osobu bez opěrného systému s jednoduchou konstrukcí
- Čalouněná souprava – tvořena pohovkou pevnou nebo rozkládací a dvěma křesly se stejným povrchem. Jedná se o způsob povrchové úpravy potahovým materiálem (textil, usně,štípenka, koženka, rouna...) Ke klasickému čalounění patří popruhování sedáků, kuželová pružina, husté juty. Výplňovým materiálem bývá africká tráva, bavlněná nebo kapoková vata či koňské žíně.
- Kování – Rozkládací kování – pro rozkládací pohovky, výklopné kování k otvírání úložných prostorů, musí být bezpečné.
Dle materiálu sedacích souprav:
- Kůže neboli useň je pravá kůže, tedy kůže zvířat, převážně savců, zbavená činěním vlasu. Používá se pro výrobu čalouněného nábytku. Nábytek v kůži působí reprezentativně, vydrží dlouhá léta, dobře se udržuje a určitě není levný.
- Štípaná kůže – štípenka. Tato přírodní kůže je různě silná, a proto se při výrobě štípe na stejnou tloušťku. Tato štípenka se pak dále zpracovává. Neobsahuje všechny vrstvy kůže, má menší pevnost v tahu a někdy může popraskat. Pro větší odolnost se lakuje nebo upravuje polyuretanovou folií. Má nižší životnost, naopak výhodou je její nízká cena.
- Lepená kůže – už není kůže. Vyrábí se totiž z přebraných odpadů kůže, která se drtí a lepí.
- Eko kůže je ekologická, vyrábí se nanášením polyuretanu na měkčený bavlněný úplet. Vzhled má ovšem jako kůže přírodní. Eko kůže je odolná proti oděru, je vysoce pevná a tažná, oboustranně prodyšná, snadno se udržuje a čistí. Výhodou je nízká cena, dále široká škála barev k výběru. Nevýhodou je nižší životnost.
- Koženka – podobná jako PVC, textilie tkaná nebo netkaná, na kterou se nanáší PVC. Široký výběr barev. Nepropouští vodu, je neprodyšná. V kontaktu s tělem je studená a v horku se na ni lepíme. Je velmi dobře udržovatelná.
Konferenční stolky
Používají se jako doplňky k čalouněnému nábytku či k sedacím soupravám.
Slouží k odkládání občerstvení, knih a dalších předmětů. Mohou být pevné či na kolečkách. Rozměry konferenčních stolků nejsou pevně stanoveny. Měly by vycházet z prostorových možností, rozměrů sedací soupravy tak, aby tvořily funkční celek.
Nejdůležitější je výška, která by měla odpovídat výšce okolního sezení. Pokud zvolíme příliš nízký stolek, komplikuje se konzumace jídla atd. V současnosti jsou moderní spíše nižší konferenční stolky.
Co se týká materiálu, častými jsou konferenční stolky kovové, dřevěné, skleněné, z umělého kamene, plexiskla, proutí či kombinace různých materiálů. Výběr závisí na vytvoření harmonie v celkovém vzhledu místnosti.
Je potřeba zvážit též praktickou stránku, tzn., že sklo je křehké, dýha se může poškrábat, mramor je těžký.
Moderní obývací stěny
Trendem v dnešní době jsou obývací stěny, v podobě moderních modulových systémů. Součástí těchto stěn jsou skříňky, komody, vitríny, police a konferenční stolky.
Stěny jsou v mnoha provedeních, barvách, tvarech i designech. Můžete si zvolit barvu povrchů například wenge, koňak, dub, jabloň aj.
Podstavec nábytku je vyroben buď jako součást korpusu z lamina nebo v podobě dřevěných či kovových nožek. Do skříněk lze schovat cennosti, bar, sladkosti a další předměty, které zůstanou návštěvám skryty. Naopak do otevřených částí stěn se hodí umístit vázy, dekorativní předměty, obrázky, ozdobné sklenice, sošky, pokojové rostliny či sklenice na víno, ale i jako knihovnu.
Do komod v obývacím pokoji můžeme schovat rodinná fotoalba, doklady, šperky atd. Některé stěny mají i LED diodové podsvícení.
2. Nábytek v jídelně a kuchyni
Kuchyňská linka
Měla by mít správné rozměry a dobře zapadat do celkové dispozice kuchyně. Měla by poskytovat dostatek místa pro přípravu pokrmu a správnou polohu dřezu.
Při plánování polohy linky je vhodné dbát na pomyslný trojúhelník mezi sporákem, ledničkou a dřezem. Kuchyňské linky se proto dělají ve tvaru do L, do U, nebo jednoduše rovně. Moderním prvkem je také ostrůvek, na kterém je varná deska a digestoř. Velmi působivá je v mramorovém provedení, s tím, že zbytek kuchyně je laděn velmi světle nebo bíle. Milovníci luxusního vybavení mohou zvolit kuchyňskou linku z dražšího masivu, někdo ocení zase levnější laminát.
Deska by hlavně měla působit elegantně a zároveň být odolná proti poškození. Oblíbená je kamenná pracovní deska vyrobená z žuly nebo mramoru. Časté je též použití přírodního dřeva nebo nerezu. Moderní je kombinovat materiál dřeva a laminátu, například v lesklém provedení.
Židle
Při výběru sedacího nábytku je třeba zohlednit tyto věci: Sedadlo musí mít správnou výšku sezení, která bude odpovídat antropologickým rozměrům člověka.
Výška sedáku by měla být nastavena tak, aby sedící člověk měl nohy v kolenou ohnuté v tupém úhlu. Tělo židle bude podepřeno tak, aby zatížení na svaly člověka byly co nejmenší a aby byl udržen přirozený sklon pánve a páteře.
Židle může být polstrovaná, je určena pro jednu osobu a neslouží pouze k relaxačním účelům, ale například i při stolování. Židle by měla být vyrobena z pevného materiálu, nejčastěji bývá ze dřeva (například ratan), plastu, kovu, pleteného proutí atd.
Jídelní stůl
K dobré úrovni stolování patří i dostatečně prostorový komfort okolí stolů. Je potřeba dobře vybrat výšku stolu – správně je vztyčená střední poloha na jídelní židli. Jídelní stůl musí být v harmonii se židlí. Mezi spodní hranou stolu a židlí musí být prostor pro stehna, také nohy stolu nesmí bránit zasunutí židle.
Skleněné stoly jsou efektní, ale málo bezpečné. Pozor si dejte na ostré hrany stolů a rohy. Lze zvolit stůl v mnoha tvarech, může být rozkládací, kulatý, oválný, hranatý, čtvercový či asymetrický. Jako doplněk ke stolům jídelním a konferenčním je možnost zakoupit i servírovací stolky na kolečkách.
3. Dětský pokoj
Dětský pokoj je světem a zázemím všech dětí. Mělo by to být místo, kde dítě cítí klid a bezpečí. Nábytek by měl být proto vkusný, funkční, praktický, bezpečný a měl by odpovídat věku, požadavkům a osobnosti dítěte.
Celek můžete doladit vhodnou barvou stěn, tapetami či bytovými doplňky.
Základním vybavením dětského pokoje je postel, psací stůl, židle (pro zdravé sezení) a dostatečně úložný prostor. Jednotlivé zóny pro spaní, hraní a učení by měly být uspořádány a pomyslně odděleny. Do menšího pokoje je praktické umístit vyvýšené postele (palandy), poschoďové či výsuvné postele, sklápěcí stoly. Tím se vyřeší problém s nedostatkem místa.
Je důležité vybrat kvalitní nábytek z dobrého materiálu. Ať už jde o dřevo, dýhu nebo laminát, musí být precizně zpracovaný. Nikde nesmí vyčnívat šrouby, nekvalitní kování, ostré rohy, atd. Barvy nábytku volte raději neutrální. Díky tomu můžete oživit pokoj různými barevnými doplňky.
Výběr nábytku do dětského pokoje je také potřeba uzpůsobit věku dítěte. Pro školáka bude potřeba zajistit dostatečně velký pracovní stůl a ergonomicky pohodlnou židli, místo na knížky a školní potřeby a v neposlední řadě také dobré osvětlení. Studentský pokoj by měl poskytovat dostatek soukromí, design by měl odpovídat vkusu a stylu vašeho dítěte.
Stůl pod počítač
Musí mít plochu pro umístění monitoru, klávesnice, podložky na myš. Monitor by měl být umístěn ve výšce očí. Dále k tomuto stolu patří úložní prostor v podobě zásuvek.
4. Pracovna
Pracovní stůl by měl mít dostatečně prostornou plochu k výkonu různých činností, šířku minimálně 120 cm a hloubku 80 cm. Součástí stolů musí být úložný prostor, zásuvky, možnost kontejneru na kolečkách. Je vhodné k tomu vybrat polohovatelnou židli.
Součástí pracovny může být též úložný prostor v podobě skříní, poliček či knihovny.
5. Ložnice
V ložnici nesmí chybět postel. Dále je možné do ložnice umístit šatní skříň, komodu, noční stolek, osvětlení, koberec či jinou podlahovou krytinu a také doplňky a dekorace. V poslední době se na internetu objevuje velké množství nabídek ložnicového nábytku v podobě sestav, které zahrnují například postel, komodu a šatní skříň.
Takovéto sestavy se vyznačují příznivější cenou než jednotlivý nábytek. Avšak ujistěte se, že je nábytek ložnicové sestavy také kvalitní!
Postel je nejdůležitějším nábytkem v ložnici. Bez ní si správnou ložnici ani nedovedeme představit. Je určena na pravidelné spaní (na rozdíl od rozkládacích pohovek) v leže. Charakteristickým prvkem je čelo, bočnice postele a nosná plocha lehací plochy. Každý máme jiné požadavky a potřeby. Z praktického hlediska se doporučuje umístit postel tak, aby byl přístup zajištěn ze tří stran.
Co se rozměrů týče, platí, že standardem bývá velikost 180 x 200 cm pro dvoulůžko, 90 x 200 pro jednolůžko. Standardní výškou je 40-45 cm.
Někdo vyhledává postel z masivu, jiný zas čalouněnou nebo s úložným prostorem či postel polohovací.
Z dlouhodobého hlediska je nejoblíbenějším materiálem pro výrobu dřevěných postelí smrkové, bukové a borovicové dřevo. Postele jsou tak stabilní a mají dlouhou životnost.
Naproti tomu čalouněná postel je trendem posledních let. Čalouněné postele mají kvalitní matrace s dlouhou životností, většina má i polohovací mechanismus a úložný prostor. Postele z lamina jsou cenově výhodné. Jsou vhodné do každého interiéru, záleží pouze na požadavcích zákazníka. Úložný prostor je proveden buď v podobě zásuvných šuplíků nebo vyklopením roštu s matrací.
Postele dělíme na:
- Jednolůžkové
- Dvoulůžkové (manželské)
- Patrové (etážové, poschoďové) – Jedná se o variantu, kdy lehací plochy jsou nad sebou, přičemž osa ploch je buď souběžná nebo na sebe kolmá. Patrová postel musí být opatřena žebříkem či schůdky. Nevýhodou je riziko pádu ve spánku, během lezení na lůžko či nebezpečnou konstrukcí. Horní lůžko by proto mělo být opatřeno zábranou. Výhodou patrové postele je ušetření místa v málo prostorné místnosti.
- Sklopné
- Válenda – typ určený ke spaní a příležitostnému sezení. Varianty válendy: s čelem, zády, bez nich. Může být jako doplněk k hlavní posteli.
Dělení matrací:
- Latexové
- Pružinové
- Pěnové
- Taštičkové
- Zdravotní
Noční stolky, poličky a další odkládací prostory
Hlavní funkcí nočního stolku je poskytnout úložný a odkládací prostor v dosahu postele, případně umístit světlo, budík, knížku a jiné drobné předměty. Někdy jsou noční stolky součástí ložnicových sestav, tudíž jsou ve stejném provedení jako postele a skříně, jindy je lze koupit samostatně jako jedinečný dekorativní prvek do ložnice.
Šatní skříně jsou nedílnou součástí ložnice. Nejen, že obsáhnou spoustu věcí, oblečení, povlečení, sezonních a dalších věcí, ale také plní dekorativní funkci. Uvnitř jsou chytře rozděleny. Praktické jsou zejména police, šatní tyče, šuplíky či zásuvky a boxy na spodní prádlo. Velmi praktické jsou vestavěné skříně na míru, protože se ideálně využije prostor až ke stropu.
Výhodou vestavných skříní také je, že si u výrobce můžeme sami určit vnitřní členění skříně dle našich přání a požadavků. K dostání či výrobě jsou klasické skříně jednodveřové i vícedveřové, skříně se zrcadlem, rohové skříně, atypické skříně do zkosených bytů v půdních prostorech.
Komody, toaletní stolky
Jedná se většinou o nižší šuplíkové skřínky či skřínky otevírací k uschování drobných předmětů a spodního prádla. Komoda také bývá součástí některých ložnicových sestav. Toaletní stolky ocení ženy při líčení, protože lze do nich uložit kosmetika a navíc obsahují i zrcadlo. Jako doplňky se do ložnice hodí obrazy, lepicí dekorace na zdi, vázy, pokojové rostliny apod.
6. Koupelna
Koupelnu je potřeba situovat ve vazbě na ložnici. Při zařizování koupelny bychom měli mít na paměti vytvořit prostor pro odložení oděvu, utírání, praní prádla či kosmetickou péči.
Koupelnový nábytek má nejčastěji podobu různých sestav skříněk, se zabudovaným zrcadlem nebo umývadlem, také kontejnery na špinavé prádlo (případně zabudované prádelní koše v závěsné skřínce) či další poličky pro uložení kosmetiky, předmětů a nástrojů, jako je fén, holicí strojek, hygienické potřeby a další.
Nábytek by měl být čistý, povrchy hladké - neporézní, odolné proti vlhkosti, bezpečné konstrukce a skříňky. Klasické materiály do koupelen: sklo, kov, kámen, mramor, keramika, ale i dřevěný nábytek.
7. Předsíň
Předsíň patří mezi nejvíce zatěžovanou místnost, ale její výbavu často podceňujeme a odkládáme až na konec.
Primární funkcí je úschova obuvi a svrchního oblečení. Častokrát jsou předsíně tvořeny malým prostorem, který je však potřeba vkusně a účelně zařídit.
Šatní skříň slouží k úschově bund, bot a dalších nezbytností. Může být uzavřená nebo s otevřeným prostorem, s věšáky, s šatní tyčí. Do horních polic se hodí uložit mimosezonní oblečení, do spodních pater pak obuv. Výběr světlých barev skříně malý prostor opticky zvětší, tmavá naopak. Oblíbené je vestavěné zrcadlo ve skříni nebo dveře ze zrcadlového materiálu.
Pokud se Vám do předsíně šatní skříň opravdu nevejde, můžete si pořídit botník buď samostatný, nebo takový, který je součástí předsíňové stěny. Botník můžeme zvolit výklopný nebo dveřový. Do menších předsíní se také hodí závěsné botníky, které lze upevnit na zeď nebo dveře.
Nezapomeňte, že důležitou vlastností botníku je nejen jeho správná velikost (dle párů bot), ale také kvalitní odvětrávání. Oblíbeným materiálem pro botníky je dřevo v různých barvách a sestavách. Vhodné doplňky hezky zatraktivní předsíň, například živé květiny, obrazy, sedátko na přezouvání, polička na klíče. Pokud máte dostatek místa, můžete do předsíně umístit malý stoleček a křesílka nebo lavici.