Bezplatná inzerce nového i použitého nábytku, doplňků a vybavení

 

Osvětlení, světla, svítidla, lustry a lampy do bytu a domu Hodonín


 

V této kategorii nebo v tomto regionu se nenachází žádný inzerát...
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!

 


 


 

Osvětlení domu – na co si posvítit již při výběru?

Výběr správného osvětlení v domě může být téměř heroický úkol, pokud do toho skočíte po hlavě bez řádné přípravy. Před výběrem osvětlení je třeba vzít v úvahu, že každá místnost slouží k jinému účelu a tedy se i způsoby rozmístění a typy světel liší. Při výběru samotném se tedy můžeme vzhledem k nepřebernému množství druhů a typů snadno nachytat. Jak si tedy správně vybrat a co všechno vzít v úvahu?

V následujícím článku si přiblížíme možnosti osvětlení jednotlivých místností domu a tak pro vás bude příště vybírání hračka.

 

Osvětlení ložnice

Ložnice, coby místo odpočinku, by měla svým osvětlením navozovat intimní a příjemnou atmosféru. Při výběru osvětlení byste se měli vyhnout bodovému a přímému osvětlení a raději se zaměřit na rozptýlené, nejlépe mléčně bílé světlo, které bude podporovat ospalost a ničím nerušený spánek.
Nejvhodnější je vybrat klasický lustr se stínidlem, které bude zabraňovat příliš ostrému šíření světla, případně stojací lampu, která s taktéž odpovídajícím stínidlem nebude oslňovat. Mimo jiné můžete také zvolit klasické stolní lampy s ohýbatelným krkem, kterým nastavíte směr záření v době, kdy si chcete v noci číst, ale zároveň nerušit partnera ve spánku. Možností, kterou můžete – ale také nemusíte – využít, jsou doplňková světla podél zdí, která vás při zhasnutých centrálních světlech a lampách zavedou přímo k posteli.

 

Světla v obývacím pokoji

Obývací pokoj je srdce domu. Přijímáme v něm návštěvy, odpočíváme, trávíme většinu času. Jeho osvětlení je nanejvýš důležité, jelikož se může významně podílet na tom, jak bude nakonec celá místnost vyznívat. A protože chceme, aby nám bylo v obývacím pokoji co nejpříjemněji a zároveň v něm trávíme nejvíce času, je třeba efektně propojit funkčnost s efektivností.

Centrální světlo v podobě lustru vám rozhodně nepostačí. Je třeba přizpůsobovat množství světla denní době či příležitosti a moci mezi jednotlivými zdroji světla libovolně přepínat.
Lustr je samozřejmě základ a jelikož je využíván nejvíce, volte kvalitní kompaktní zářivky či LED světla se silnějším výkonem, která budou šetřit vaši peněženku. Ovšem máte li nízký strop, volbou masivního a dlouhého kusu si spíše uškodíte a v tom případě je lepší volit menší stropová světla a doplnit je například vysokými lampami, které místnost opticky zvětší. Některé typy mají také příjemnou vychytávku v podobě ručního ovládání jasu, kdy můžete kdykoliv světlo ztlumit a navodit útulnější atmosféru, či se nenechat rušit při sledování televize odrazem světla.
Barva světla by také neměla být chladná, sáhněte v obchodě raději po žluté barvě, či po tzv. teplé bílé.

 

Osvětlení kuchyně a jídelny

Kuchyně a jídelny byly od pradávna místem, kde se tradičně setkávala celá rodina, aby si vychutnala jídlo. Jelikož bývají tyto dvě místnosti obyčejně propojené, je třeba věnovat pozornost zařízení každé části zvlášť, vzhledem k tomu, že obě plní trochu rozdílnou funkci.
Můžete znovu zvolit centrální osvětlení nad jídelním stolem, nejpraktičtěji s volitelnou výškou a mléčným světlem, které nebude strávníky při jídle oslepovat a rušit. Dále je ale nutné vybavit správě vybranými svítidly jednotlivé plochy pro přípravu jídla. Svítidla by to měla být pro tentokrát v chladně bílé barvě, která udržuje bdělost a soustředění, avšak pozor, ať není příliš intenzivní a neoslepuje.
Měli byste zároveň vybrat světlo s vysokým indexem podání barev, díky čemuž nebude barva jednotlivých potravin zkreslená. Stínidla tentokrát vypusťte z hlavy, pouze by mátla při přípravě jídla a mohli byste snadno dojít k úrazu. Můžete se inspirovat orientačními svítidly z ložnice a v bílé barvě je namontovat pod kuchyňské skříňky tak, aby osvětlovaly přímo pracovní plochu. Volit také můžete namontování halogenových svítidel do zdi.

 

Svítidla v pracovně

Občas se stane, že si práci prostě vezmete domů. Ovšem po celém dni jsou oči unavené a výběrem ostrého bílého světla, které se bude navíc odrážet v monitoru, si nijak nepomůžete.
Stejně jako v kuchyni vybírejte světlo sice bílé, ovšem opatrně, aby vás neoslepovalo a neunavovalo oči ještě více. Nejvhodnější je zvolení stolní lampy se stínidlem, kterou můžete dle libosti natáčet, a zvolením svítidla s lesklou mřížkou. Příjemnou a nerušivou atmosféru pro práci si také navodíte stojací lampou, která bude nenásilně šířit tlumené světlo po celé místnosti.

 

Osvětlení koupelny a WC

Koupelna bývá většinou tou první místností, do jaké se po ránu vydáme. I zde je tedy nutností volit hned dva druhy osvětlení, čímž po ránu ušetříme naše ještě ospalé oči a zároveň můžeme míru osvětlení přizpůsobit, jak zrovna potřebujeme.
Nejvhodnější a nejčastěji užívanou variantou bývá kombinace stropního osvětlení a osvětlení nad zrcadlem. Můžete volit klasické nástěnné svítidlo ve žluté barvě a nad zrcadla upevnit alespoň dvě zářivková světla v chladné bílé, prodávaná pod označením "denní bílá", které mají vysoký index podání barev a ocení je zejména ženy při líčení.
Pozor si musíte dát při výběru vzhledem k vlhkosti celé místnosti a dbát na bezpečnost.
Koupelna se rozděluje celkem na čtyři zóny – zóna 0 jsou místa, která jsou v přímém kontaktu s vodou, zóna 1 jsou prostory nad vanou či sprchovým koutem, místa poblíž van a sprchových koutů jsou zóny 2, a nakonec místa, kde je styk s vodou minimální, tedy zóny 3. Osvětlení určená do koupelen bývají zpravidla podle těchto zón rozděleny a označeny.

 

Světla v dětském pokoji

Dětský pokoj je místo, kde se osvětlení mění nejčastěji, což souvisí s dospíváním dětí, jejich potřebami a zájmy. Základem je opět centrální osvětlení v měkké žluté barvě, která nebude dětské oči dráždit, lampa na nočním stolku, volená se stínidlem a osvětlení nad dětským stolem, které by mělo mířit z boku, aby nerušilo dítě při psaní.

 

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, výběr osvětlení není zas taková věda. Je pouze nutné dát si pozor na několik důležitých zásad a vyvarovat se základních chyb a při možnostech, jaké moderní design v oblasti svítidel v dnešní době nabízí, můžete experimentovat a nakonec se i dobře zabavit. Výsledkem vám bude pohoda doma v každou denní dobu. 

 

Nabízíte nebo sháníte osvětlení?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>
 
 

 

 

 


Publikační pravidla, soubory cookies a ochrana osobních údajů, provozovatel  |  Kontakt  |  Jak inzerovat  |  Prodám / koupím / vložit inzerát

 

Online bazar nábytku umožňuje inzerci zdarma pro soukromé i firemní účely.
Prodej či koupě použitého i nového vybavení bytů, domů, chat, zahrad, kanceláří a provozoven.

 

www.NÁBYTEK-BAZAR.eu
 


 Sitemap Czin.eu | Seznam | Google

Všechna práva vyhrazena. © 2024 Nabytek-Bazar.EU
Tvorba webových stránek - TECHNICAL DESIGN