Zahradní nábytek Šumperk
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Zahradní nábytek Šumperk, použitý, bazarový nábytek
Zahradní nábytek – jak vybrat správný materiál a čím se při nákupu řídit?
Posezení na terase se sklenkou vína, víkendové grilování na zahradě s přáteli, či jen tak brzce ráno posnídat na čerstvém vzduchu. To vše se neobejde bez kvalitního zahradního nábytku.
Ten vybíráme s rozvahou. Kromě pohodlnosti by měl také odolávat povětrnostním podmínkám tak, abychom za jednu či dvě sezóny nemuseli kupovat nový.
Zohlednit je nutné především místo, v jakém se bude nábytek venku pohybovat. To, jak moc je nábytek ponechán rozmarům počasí, či je skryt pod zastřešenou verandou, se odráží na výběru materiálu.
Na uzavřenou terasu můžeme volit přírodní materiály, jako je ratan, banánový list či vodní hyacint.
Tento materiál je vkusný a pohodlný, avšak kvůli nesnášenlivosti deště či vysokým teplotám je lepší jej ponechat v opravdu uzavřeném prostoru.
Na částečně zastřešenou a částečně otevřenou terasu už musíme volit materiály odolnější, a na úplně otevřenou terasu či venkovní zahradu můžeme vybírat z nejodolnějších materiálů, jimiž jsou umělý ratan, teak, hliníkový nábytek či plast.
Tyto materiály jsou stále kvalitní, avšak lépe odolávají povětrnostním podmínkám a jsou snazší na údržbu.
Umělý ratan je téměř k nerozeznání od toho pravého. Na rozdíl od něj však snadno odolává všem rozmarům počasí, a je velmi snadný na údržbu – stačí otřít hadříkem vlhčeným v teplé vodě, a jednou za čas nábytek z umělého ratanu řádně ošetřit speciálním přípravkem. Umělý ratan je velice pohodlný a vkusný.
Je nutné však dát při výběru pozor na konstrukci – ta dřevěná podléhá vlhkosti, nábytek je díky ní těžší a hůře se s ním manipuluje a má nižší nosnost.
Lepší už je železná tak však může rezivět. Nejlepším řešením, ačkoliv také nejdražším, je hliníková konstrukce, která je lehká a odolná.
Na trhu s nábytkem je také barevný plast, nevolte však ten levný a nejobyčejnější, ale masivní plast, který má dlouhou životnost, dobře vypadá, hodí se kupříkladu k bazénům, a jeho nutnost údržby je téměř nulová.
Klasikou je dřevěný nábytek, ten už je ovšem náchylnější k počasí.
Volte nábytek z ošetřeného dřeva, např. lakovaného či napuštěného olejem, a nejlépe exotické, vysoce odolné tropické dřevo, jako je kupříkladu teak.
I tato dřeva je však nutno ošetřovat, a to alespoň jednou a dva roky napustit speciálním olejem pro daný druh dřeva, a řádně jej vyčistit.
Dřevěný nábytek není tak složitý na údržbu, jak se může zdát, je ale opravdu nutné jej řádně ošetřovat.
Mezi nejoblíbenější dřeva pro výrobu nábytku patří teak, který odolává počasí, hnilobě i hmyzu, volit ale můžete také eukalyptus, který má nádhernou sytou barvu, a je cenově dostupnější než teak, jeho údržba je ale náročnější než u teaku.
Možností je také nábytek z kovu. Ten je těžší a hůře se s ním manipuluje, ale je odolný a stabilní. Je ale studený nebo v létě naopak rozpálený, a proto nezapomeňte na podsedky a potahy.
Z kovů je nejlepší volbou hliník, který je lehčí, ale nepodléhá korozi a může stát venku klidně celý rok.
Při výběru je nutné také zohlednit spoustu jiných faktů. Při umístění nábytku na trávník se nedoporučuje používat těžké materiály, protože se nepříjemně bortí do země. Kovové podnoží také může poškrábat choulostivou dřevěnou podlahu, či se do spár v podlaze mohou zaseknout malé nožky křesílek.
Zohledňujte také prostorové možnosti.
Pokud vybíráte nábytek na rozlehlou zahradu, můžete vybírat po libosti, avšak pokud nemáte prostoru zrovna nazbyt, a nemůžete se rozhodnout mezi křeslem či lehátkem, můžete vždy volit z kvalitního skládacího nábytku. Dnes navíc výrobci venkovního nábytku také dbají na to, aby nezabíral tolik místa, a v případě menší terasy či balkonu šly kupříkladu židle zasadit do sebe.
Při venkovním nábytku volte spíše takový, který nemá vlastní polstrování, ale můžete jednotlivé potahy i výplně a polštáře kdykoliv vzít a schovat, případně vyprat. Občasný déšť sice většinou snesou, permanentní vlhkost by je však mohla nenávratně poškodit.
U samotné koupě se nenechte zlákat levnými cenami či akcemi. Zahradní nábytek by měl něco vydržet, a to se také odráží na jeho ceně.
Levný nábytek by mohl být správně neopracován a vyroben z nevyschnutého dřeva, čímž by mohlo dojít k tomu, že by počasí začalo na nábytku ještě pracovat a dřevo by se mohlo začít kroutit a praskat.
Vybírejte pečlivě u prověřených prodejců, a na nábytek se jděte osobně podívat do jedné z prodejen. Vyzkoušejte si ho, poptejte se na vše potřebné, včetně záruční lhůty – v některých nábytkářských firmách můžete dostat na zahradní nábytek až sedmiletou záruční lhůtu.
Nábytek na terasu a balkonový nábytek
Pryč jsou ty doby, kdy se na balkoně sušilo prádlo nebo sloužil jen jako skladiště pro to, co se do bytu již nevešlo.
Balkony a terasy již nejsou ta smutná místa s prádelní šňůrou a smetákem v koutě.
Balkon nebo terasa, to je to, co si lidé žádají, když si hledají nové bydlení. Jsou to oblíbená místa především na jaře a v létě, kdy zde lidé odpočívají, čtou knihu, pěstují bylinky či zeleninu, starají se o květiny, nebo grilují.
I proto je v současnosti na trhu velká nabídka nábytku určeného na terasy a balkony.
Co vše můžeme pořídit na náš balkon, abychom se zde cítili příjemně?
Úložný box
Aby se náš balkon nebo terasa nestaly skladištěm, uschováme menší zahradní náčiní nebo sedáky na křesla do úložného boxu. Praktické úložné boxy lze pořídit v různých velikostech. A materiál? Je jen na vás, zda zvolíte plast, dřevo, přírodní či umělý ratan. Chybu neuděláte, bude-li úložný box ladit k ostatnímu balkonovému nábytku.
Balkonový nábytek
Káva či večeře na balkoně? Žádný problém! Potřebujete vhodný nábytek, zejména rozměr hraje hlavní roli! Tam, kde bojujeme s centimetry se hodí sklápěcí stůl. Sklápěcí stůl je připevněn na stěnu a pokud jej nepotřebujeme, pohodlně ho sklopíme a získáme tak další prostor. Sklápěcí stůl může mít podobu půlkruhu či obdelníků.
Na větší terasu se pohodlně vejde jídelní stůl. Dle velikosti lodžie zvolíme počet židlí či křesel. Chybu neuděláme, pokud si pořídíme stohovatelné židle. Stohovatelné židle snadno a rychle uklidíme a náhlý déšť ani přezimování tohoto nábytku nám nebude činit žádné problémy.
Malé balkony
Při zařizování respektujeme velikost balkonu a snažíme se vhodně využít prostor. Pro malé balkony tedy využijeme stohovatelná křesla nebo skládací židle, menší sklápěcí stolky, malé úložné boxy nebo nástěnné police. K nezaplacení nám budou různé multifunkční kousky. Například podnos, který využijeme na balkoně jako desku malého stolku.
Terasa
Větší terasu můžeme vybavit nábytkem, abychom zde v případě hezkého počasí mohli trávit volný čas tak, jako uvnitř v obývacím pokoji. Dle velikosti můžeme vybrat různé jídelní sety od dvoumístných po ty větší, kde u stolu může večeřet až 8 lidí. Pokud prostor dovolí, můžeme si pořídit i sedací soupravu, nebo různé lenošky, lavice, či houpací křesla.
Důležitým faktorem pro výběr nábytku na naše balkony a terasy je výběr materiálu.
Dřevo
Kvalitní dřevo nenahradíme a nikdy nevyjde z módy. Nábytek, který je určen pro venkovní použití bývá vyroben z tropických dřevin. Tropická dřeva jsou výrazně odolnější, pevnější, mají vyšší trvanlivost a odolnost než tradiční dřeviny, které známe.
Mezi tropická dřeva řadíme: teak, meranti, eukalyptus, akácie, nebo severská borovice. Nábytek z tropických dřevin musí být pravidelně ošetřován a natírán olejem.
Přírodní ratan
Ratan je krásný přírodní materiál, který je odolný a velmi pružný. Nábytek vyrobený z ratanu je lehký a snadno se přenáší. Odolává dešti i slunci. Na balkon či terasu vybírejte nábytek z neloupaného ratanu, který je odolnější než ratan upravený – loupaný.
Přírodní ratan na zimu nezapomeňte schovat, ztratil by svoji pružnost a mohl by se začít lámat. Doporučuje se po skončení sezony nábytek očistit vodou, nechat uschnout a uložit na suché místo (garáž či sklep).
Umělý ratan
Umělý ratan odolává každému počasí i roční sezóně. Vlákna jsou mrazuvzdorná a materiál tak neztrácí na své kvalitě a je stálobarevný. Nemusíte se bát ho ponechat v zimě venku, doporučuje se ho ale překrýt alespoň plachtou, tak aby nebyl pokryt sněhem.
Kovový nábytek
Nábytek z kovu získává přízeň majitelů balkonů a teras a je to jistě proto, že celokovový nábytek je praktický, dobře se udržuje a ve většině případů je stohovatelný. Kov v černém či bílém provedení oživený textiliemi v podobě sedáků na křesílka nebo plédů zútulní váš balkon.
Plastový nábytek
Pro nenáročné zákazníky je zde nábytek z plastu. Je finančně dostupný, snadno se udržuje a existuje mnoho barevných variant.
Styl balkonového nábytku
Současný trend nahrává pokračování interiéru do exteriéru, je tedy dobré zvážit tvar, materiál, ale i styl nebo barevnost nábytku, který bude umístěn na naší terase či balkonu. Tento nábytek by měl být v podobném stylu, jako je celkový interiér domu, či bytu.
Teakový nábytek na balkon i na zahradu
Teakový nábytek se vyrábí ze dřeva tropického stromu pocházejícího z jižní a jihovýchodní Asie. Tento strom se nazývá Teka obrovská, která může dorůstat výšky až 40 metrů a těží se hlavně pro své velmi kvalitní dřevo.
Teakové dřevo se využívá hlavně pro výrobu podlah, zahradního nábytku a palub lodí, které jsou vystavené vlivům počasí.
Velkou výhodou teakového dřeva je, že není napadáno plísní, termity ani jinými škůdci. A pokud trpíte na různé alergie, je pro vás teakový nábytek jasnou volbou, je totiž antialergenní a antimykotické.
Dřevo je velmi pevné a tvrdé, je pružné a také trvanlivé a vydrží daleko déle, než klasický nábytek vyráběný z lamina nebo dřevotřísky. Teakové dřevo je také velmi odolné vlivům počasí, jako slunečnímu světlu, větru, dešti nebo sněhu a mrazu.
Teakový zahradní nábytek je vysoce odolný, a proto se na zahradu, kde je vystaven vlivu počasí velice hodí, a navíc není náročný na údržbu. Dřevo je tvrdé a také odolné vůči různým přírodním škůdcům. Vybírat můžete ze zahradních sestav složených ze zahradního stolu a židlí, které mohou být doplněny křesly nebo polohovatelnými lehátky.
Na velké zahrady se do útulných koutků hodí zahradní lavičky pro dokonalý odpočinek. A pokud máte rádi letní grilování nebo jen posezení s přáteli, prodejci nabízejí i rozkládací stoly, které můžete doplnit servírovacím stolkem, který se na zahradě jen tak neztratí.
Péče o teakový nábytek není nijak složitá, abychom zachovali jeho barvu, je dobré dřevo napustit teakovým olejem.
Nábytek je dobré pravidelně olejem ošetřovat, a to jednou až dvakrát za rok. Dřevo si tak zachová svou žlutohnědou barvu, nebude se měnit ani vybledávat. Je však nutné nábytek naolejovat dříve, než se jeho barva změní na stříbrnošedou.
Než však budete dřevo olejovat, je důležité nejprve nábytek vyčistit vlhkým hadříkem. Teakové dřevo můžeme ošetřit a tím ho tak chránit, několika způsoby, a to pouze povrchovým nátěrem, postřikem, máčením nebo mořením. Nábytku nevadí déšť a nemusíte se o něj bát ani v zimě.
Nabízíte nebo sháníte zahradní nábytek?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>