Zahradní altány, chatky, domky a pergoly na zahradu Kolín
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Jaké jsou zahradní altány, pergoly a chatky?
Zahradní altán je stavba, která nejenže zpříjemní Váš pobyt na zahradě a dodá zahradě eleganci, ale také slouží jako ochrana před deštěm či slunečními paprsky. Můžete si do nich přidat i zahradní nábytek, kterým ještě více doladíte kouzlo místa.
Druhy altánů
Zahradní altány plní na výbornou svou relaxační a uklidňující funkci, zvláště pokud ho vybavíte i dostatečným množstvím květin. Pokud chcete mít altán rostlinami pokrytý i v zimních měsících, zvolte stálezelené kultivary.
Jednou z variant altánu je i tzv. živý altán, který je rostlinami tvořený celý. Tyto altány jsou pěstovány z vrbových proutků. Výhodou je, že je můžete vystavět prakticky v jakoukoli roční dobu, je ale nutné měnit podle ročního období práci s vrbovými proutky, která je v různé roční době odlišná. Předem zakořeněné proutky můžete sázet od prosince do března, v květnu až v říjnu se musí nechat proutky v klidu zakořenit.
Tento typ stavby patří do tzv. přírodního stavitelství, je to jedna z nejekologičtějších metod stavby.
Pokud se ale rozhodnete pro klasický zahradní altán, i s ním Vám rádi poradíme.
Základní charakteristika altánu je, že by měl mít šestihranný, osmihranný nebo kruhový půdorys. Obvykle se u vchodu nachází dva schody a okna jsou uspořádána tak, aby z nich byl příjemný výhled a člověk se uvnitř altánu necítil uzavřeně.
Bývají stavěny ze dřeva, které působí v přírodním prostředí přirozeně.
Umístění
Důležité je vybrat pro altán vhodné místo – pokud chceme, aby se stal místem setkávání, měl by být domu blízko, naopak pokud si v něm chceme odpočinout, zrelaxovat se a nabrat síly, měl by být od domu dál.
Podlaha a střecha altánu
Podlaha altánu by měla být pevná a odolná povětrnostním vlivům a počasí celkově.
Vhodné je vybrat nesmekavé dlaždice či žulu.
Střecha altánu kopíruje jeho půdorys a můžete do ní umístit větrací okénko, které celý prostor ještě více prosvětlí. Pokud Vám na vzhledu střechy příliš nezáleží, zvolte asfaltové šindele nebo asfaltovou lepenku. V případě, že chcete, aby střecha zůstala elegantní i pro generace po Vás, vyberte keramické střešní tašky nebo zdobené dřevěné šindele.
Zahradní pergoly
Zahradní pergola Vám zpříjemní Váš pobyt na zahradě a dodá zahradě eleganci, bude sloužit jako ochrana před deštěm či slunečními paprsky. Můžete si do ní přidat i zahradní nábytek, kterým ještě více doladíte svou zahradu.
Výběr pergoly
Pergolu je potřeba vybírat podle její budoucí funkce, je vhodné vědět, jestli bude sloužit pouze k občasnému posezení či jako okrasný prvek zahrady, nebo i k delším schůzkám s přáteli a rodinou (v takovém případě by měla být zastřešena).
Dalším důležitým faktorem je výběr místa pro Vaši pergolu a její velikost.
Pergola by měla být umístěna tak, aby korespondovala se vzhledem zahrady a domu, případně aby příliš nenarušila původní vzhled prostředí. U starších domů je tedy vhodné zvolit dřevo, u moderních staveb pak například hliník.
Velikost a tvar pergoly
Velikost pergoly je nutné přizpůsobit funkcím, které má splňovat, především počtu osob, které by se do ní měly pohodlně vejít a také tomu, zda do ní chceme umístit gril či krb nebo dokonce další zahradní nábytek.
Také by neměla zabírat většinu zahrady, neměla by tedy být příliš velká.
Charakteristický tvar pergoly je čtverec a obdélník, díky čemuž se dají snadno umístit do rohu zahrady.
Modernější možností je v dnešní době například půlkulatý půdorys.
Důležité je také pevné zakotvení sloupků a trámků Vaší pergoly, které musí být ve vodorovné poloze.
Typy pergol
Pergolu můžete mít opřenou o zeď (ta bývá opřena nad terasy domů) – na její upevnění se používají kovové závěsy, vodorovná dřevěná deska je přišroubována ke zdi.
Dále jsou tu tradiční pergoly, které už byly zmíněny – pergoly čtvercového či obdélníkového tvaru, které bývají umístěny v rozích zahrad.
Nakonec ještě zmíníme rustikální pergoly, které jsou nejkrásnější v kombinaci s popínavými rostlinami. Tento typ ale není tak pevný, jako typy předchozí, proto je vhodné takovou pergolu zpevnit šikmými výztuhami.
Zahradní chatky a domky
Zahradní chatka či zahradní domek jsou skvělými místy pro uskladnění nářadí, sekačky nebo zahradního nábytku.
Zároveň Vám může ta pravá zahradní chatka prozářit nejen celou zahradu, ale i celý život v ní.
Výběr zahradní chatky a její typy
Nejprve by mělo být rozhodnuto, na co bude zahradní chatka sloužit – pokud bude využívána pouze ke skladování zahradní techniky, nebo bude multifunkční.
Pokud bude Vaše zahradní chatka ryze účelová, pak postačí plastový, plechový nebo malý dřevěný domek. Tento typ chatky slouží k uskladnění zahradního nářadí, techniky a vybavení. Bývají také nazývány jako „domky na nářadí“.
Víceúčelové (multifunkční) zahradní chatky bývají větší a dřevěné (díky čemuž také lépe zapadají do přírodního prostředí). Tyto domky mohou být využity nejen na uskladnění věcí, ale kupříkladu i na přespání.
Nachází s v nich otevíratelná okna a jednokřídlé nebo dvoukřídlé dveře.
Díky větší velikosti je možné do nich přes zimu uskladnit třeba i traktor.
Co udělat před stavbou
Důležité je myslet na elektrické rozvody, které budou naprosto nezbytné v případě, že do zahradního domku budete chtít instalovat světla.
Dále i na rozvody vody, pokud ji ve své zahradní chatce budete potřebovat.
Umístění chatky
Zahradní chatky mívají obvykle tvar čtverce nebo obdélníku, proto jsou také umisťovány do rohů zahrady.
V případě, že v zahradní chatce budete skladovat vybavení, které je často potřeba, zvolte polohu blíž domu.
Ideální umístění je takové, které opticky zvětší zahradu (proto není vhodné vybrat příliš velkou chatku).
Nabízíte nebo sháníte zahradní altán?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>