Starožitné, historické kredence a příborníky Praha
Vložte sem svou nabídku nebo poptávku jako první!
Starožitné příborníky a kredence
Máte ve své kuchyni či jídelně všechny skříňky a zásuvky plné? Přemýšlíte, kam uložit, či vystavit sváteční nádobí, broušené sklenice a stříbrné příbory po babičce?
Naše babičky si věděly rady. Ve své kuchyni měly vše na jednom místě a vždy po ruce. Nechejte se jimi inspirovat a pořiďte si příborník nebo starožitnou kredenc.
Starožitný příborník či kredenc se bude vyjímat především v kuchyni, která je v retro designu, či rustikální. Ale i v moderní kuchyni si vhodně zakomponovaný kousek z historie může najít své místo.
Starožitné příborníky
Rádi byste vystavili broušené sklenice nebo sváteční servis? Starožitný příborník je pro vás to pravé.
Klasický příborník se skládá ze dvou částí. Spodní díl tvoří skříňka s obyčejně plnými dvířky na panty. Vrchní díl tvoří skříňka s policemi. Dvířka jsou většinou prosklená a slouží tedy jako vitrína a můžeme zde vystavit kousky, na které jsme obzvláště pyšní.
Starožitné příborníky jsou vyrobeny ze dřeva, nejčastěji z ořechu, dubu nebo smrku.
Trocha historie
Ohlédneme-li se do historie, zjistíme, že prvním kusem nábytku, do kterého se ukládaly věci, byla truhla.
Do truhly se dříve ukládalo vše, včetně nádobí. Předchůdce příborníku byla tzv. skříň na podpěrách, která se začala objevovat v pozdní gotice. Zde v této době bylo uloženo veškeré stolní náčiní a různé předměty určené ke stolování.
Příborník, jak ho známe, se začal objevovat na počátku 17. století. Stal se součástí každé domácnosti až do první republiky.
V této době ho lidé začali pomalu vyměňovat za kredenc.
Starožitné kredence
Kredenc, jako nový typ nábytku, se začala objevovat v období renesance na počátku 14. století. V tomto období byla bohatě zdobená a bývala součástí jídelen nebo pokojů šlechty či bohatých měšťanů.
Vzhled kredence se měnil ruku v ruce s proměnami nábytkářských stylů. Měly točené nebo vyřezávané sloupky, čelní plochu dvířek zdobily řezby nebo malovaný dekor.
Období secese přinesla plastické řezby, zejména s rostlinnými motivy, využívaly se různé druhy skel a nechybělo dekorativní kování.
Kredence byly vyráběny převážně z měkkého dřeva. Jejich povrch byl upravován mořením nebo barvou, často byl ale jejich vzhled přírodní.
Kredenc má spodní část, kde se ukládaly hrnce, pekáče aj. Do vrchní, prosklené části, patřily talíře, hrnky a sklo. V kredenci také najdeme zásuvky, které dobře poslouží na drobné kuchyňské náčiní. Větší kredence poskytovaly místo pro uložení potravin.
Kredenc časem nahradila moderní kuchyňská linka. V menších bytech a panelácích již nebyla možnost dávat jídelní servisy na obdiv a bylo třeba počítat s každým místem.
V současnosti ale kredence i příborníky slaví svůj návrat. Vybrat si můžete z bohaté nabídky starožitných originálních kusů či jejich replik.
Nabízíte nebo sháníte starý příborník či kredenc?
Zde můžete zdarma vložit inzerát >>