Bezplatná inzerce nového i použitého nábytku, doplňků a vybavení

Proutěný, bambusový a ratanový nábytek

Ratanový nábytek – proč investovat do tohoto moderního designu spojeného s přírodou, a jak se o něj starat?

 

Ratan, nebo také rotang, je liána rostoucí v pralesích jihovýchodní Asie, jejíž délka dosahuje až dvě stě metrů. Její dřevo je velmi lehké a ohebné, a po napaření a impregnování v oleji se dá velmi dobře zpracovat na pletení košů, rákosek, klepadel na koberce… a především nábytku.

 

Ratanový nábytek zaznamenává hlavně v posledních letech obrovský boom, a není se čemu divit. Dobře vypadá a vzhledem k tomu, že je pleten ručně, je každý kousek vzato originál. Parádu udělá jak na zahradě, terase či zimní prosklené zahradě, tak i v interiéru, kdy si z něj můžete zařídit rovnou celé místnosti. Z ratanu se v dnešní době vyrábí kromě sedacích souprav a křesel i stoly a stolky, lehátka, židle, skříně, komody, kufry, košíky a dokonce i postele – zkrátka na co si jen vzpomenete.

Způsoby jeho využití jsou nepředstavitelné a každý jeden kousek ratanového nábytku vám rázem exoticky promění a zútulní interiér.

V následujícím článku si přiblížíme klady a zápory ratanového nábytku a zaměříme se na jeho způsoby ošetření, aby vám ratanový nábytek vydržel doma co nejdéle.

 

Klady a zápory

Nábytek z ratanu vyrobený je velice lehký a díky tomu nebudete mít s jeho přesunem kupříkladu při stěhování žádný problém. Ať už je venku či vevnitř, je snadno udržitelný – jelikož se jedná o liánu, většinou vám postačí otřít z ní prach navlhčeným hadříkem, či přetřít antistatickou prachovkou a máte po starostech. Samozřejmě, pokud máte tento nábytek venku na zahradě či terase, je dobré se o něj pečlivěji starat, aby vám o to více vydržel jako nový. V tomto případě jej kvůli prodloužení životnosti a bezvadného vzhledu raději přenášejte dovnitř, jelikož tento přírodní materiál neodolává tolik povětrnostním podmínkám, jako ten umělý. Nesnáší dobře UV záření, ani déšť či mráz a je tedy lepší po čase jej řádně ošetřit speciálními přípravky a přelakovat – obojí však hravě zvládnete doma sami.

Jeho velkou předností je jeho líbivý vzhled – ratanový nábytek dobře vypadá kdekoliv. Zařídit jím můžete jak exteriér, kdy si můžete na terasu pořídit soupravu stolu a židlí, zahradních křesel a lehátek, ale také interiér, jelikož bude stejně dobře a stylově vypadat coby sedací souprava v obývacím pokoji. A v neposlední řadě – je pohodlný. Drží tvar, zároveň je však měkký a díky své prodyšnosti se nemusíte bát, že se k němu "přilepíte".

Díky rozmožení ratanového nábytku si navíc nyní můžete vybírat ze spousty různých designů i barev a nesčetně typů a najít tak přesně ten pravý kousek do vašeho domu či bytu.

 

Způsoby ošetření

Proutěný nábytek je nutné pravidelně řádně čistit z důvodu prodloužení jeho životnosti a u ratanového nábytku tomu není jinak. Pokud jej nečistíte správně, prach a nečistoty se hromadí v trhlinách a uvnitř nábytku. Tyto nečistoty nejen že nehezky vypadají a jsou kazem na kráse vašich designových kousků, ale také vedou k napadení nábytku hmyzem, bakteriemi a plísněmi, a tedy i ke snížení životnosti.
Při udržování funguje velmi dobře jednotýdenní vyčistění kartáčem s tvrdými a tuhými štětinami, které očistí napadaný prach a usazeniny. Abyste se ujistili, že jste opravdu odstranili všechno, můžete po vykartáčování nábytek přečistit vysavačem. Je vhodné alespoň jednou měsíčně vykonat větší čištění pomocí speciálního přípravku na dřevo, kartáčku na zuby a jemného hadříku. Hadříkem ošetřete povrch nábytku a zubním kartáčkem vyčistěte praskliny, mezery a spojovací místa v konstrukci, kam se hadříkem nedá tolik dostat.

Nohy ratanového nábytku dostávají nejvíce zabrat, jsou tedy nejnáchylnější k poškození.

Jak se kupříkladu na židli či křesle přisouváte a odsouváte od stolu nebo přesunujete jednotlivé kusy nábytku kvůli stěhování či úklidu, v nohách se objevují trhliny, které se při zátěži rozrůstají směrem nahoru, oslabují celou konstrukci a mohou mít za následek kompletní destrukci nábytku. Tomuto můžete zabránit namontováním gumových podložek na nohy nábytku, které zamezí šoupání ratanu a absorbují nárazy od přetahování nábytku po pevných plochách.

Pokud je už váš nábytek od dlouhodobého používání a vlivů počasí popraskaný a suchý, stačí provést jednoduchý proces obnovy. Použijte štětec, a aplikujte na kus poškozeného nábytku vrstvu vařeného lněného oleje. Je opravdu nutné použít vařený lněný olej, protože v normálním stavu zcela neuschne a nezatvrdne. Ratan absorbuje olej a vysušená vlákna nabobtnají. Pokračujte v aplikaci oleje, dokud není jisté, že ratan přestává absorbovat. Otřete zbytky jemným hadříkem a nechte nábytek zcela vyschnout.

 

Ratan zcela zřejmě z módy hned tak brzo nevyjde a je nasnadě, aby tento nadčasový kousek co nejdéle zdobil váš interiér či exteriér. Ratan jako materiál na výrobu nábytku splňuje vše, co jen můžete požadovat a pokud se nebudete bát zainventovat a budete se o něj správně starat, investice se vám vrátí a nezalitujete.  

 

Chcete vložit poptávku nebo nabídku do kategorie ratanového nábytku?
Zde můžete inzerovat zdarma >>
  
 

 

 

 

 

Děkujeme, že využíváte služby našeho serveru internetové inzerce zdarma.  Online bazar nábytku a použitý nábytek na prodej.
Nábytek-Bazar.eu nabízí vybavení bytů, domů, chat a zahrad, kanceláří a provozoven. Zde prodáte i koupíte nový, starý, zánovní a použitý nábytek.


Publikační pravidla, soubory cookies a ochrana osobních údajů  |  Kontakt  |  Prodám / koupím / vložit inzerát

Prodej nábytku | Sitemap Czin.eu

     

Všechna práva vyhrazena. © 2019 Nabytek-Bazar.EU
Tvorba webových stránek - TECHNICAL DESIGN